You are currently browsing the tag archive for the ‘clearance rack’ tag.

There’s something to be said about finding a bargain on banana’s. I know in the US, the store Trader Joe’s sells 5/$1 or a pound for a buck. Here the prices range anywhere from $0.49/lb right up to $0.89/lb and even higher for organic.  Much to my delight, I spotted the clerk filling up the discount, dent & ding rack so I scooted on over to see what she was putting out.

This mammoth bag of banana’s.  I weighed the bag when I got home and counted over 20 banana’s …. for $1.69. That’s right – the entire bag was only $1.69!  BTW – The bag weighed 12lb’s. The best part, 90% of them were still firm, green and just starting to go yellow.  I’m guessing a new shipment of banana’s came in and there were only so little left from the old that they decided to put it out for clearance?   I have no problems with that if that means I can snag such a deal!

After a week, they started turning as we can only eat so many banana’s in a day.  I mashed the remaining and froze some and used the rest to make up some wonderful muffins!  These baby freeze great as well.

20130121-185853.jpg
That’s right. I got 30 muffins out of a few banana’s

20130121-185948.jpg

Walnut, coconut, choc chip banana muffins.

20130121-190000.jpg

Plain old raisin & banana muffins.

20130121-190011.jpg
Snack time! Nothing like a freshly baked muffin still warm from the oven paired with a nice cold glass of milk.  Hey…don’t judge! Someone had to be sacrificial lamb and do a taste test. May as well enjoy myself! 😉  Don’tchas just love great bargains?

Advertisements

While out and about running errands, I happened to see these lil treasures sitting there on the clearance rack calling out my name at HOMESENSE.   Right next to them were the exact same baskets NOT on clearance. Everything was the exact same so I took the bargain priced baskets.

20120619-120559.jpg

I am not sure where I’ll use these in our home but I have visions of organized bliss dancing through my head.   I could use them out in the open so they could be decor as well as functional vs hiding them in a cupboard and being functional.  Decisions, decisions!!

20120619-120605.jpg

The reason I bought three baskets (vs two) was due to the price.  The savings from buying two baskets equaled the price of a third basket had I paid full retail.  And for some reason, things grouped in three’s seem to be more appealing to the eye.

Suggestions anyone? 🙂

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 30 other followers